تبلیغات در اینترنتclose
چرا اخوندها مساجد برای خواندن نماز پول دریافت می کنند؟
سفارش تبليغات در انجــمن قالب گراف ورود به تاپيک اطلاعيه هاي تابستانه قالب گراف
امور گرافيکي و کدنويسي وب خود را به جي جي ميزبان بسپاريد
نام کاربري : پسورد : فراموش

در صورت رضایت بر گوگل پلاس ما در این صفحه کلیک کنید
http://akharezaman.com/post/12


چرا امام جماعت مساجد برای خواندن نماز پول دریافت می کنند؟
در پاسخ این سوال در استفتائات مقام معظم رهبری چنین آمده است «پول گرفتن برای اصل نماز جایز نیست ولی باید توجه داشته باشید که معمولا این پول برای مقدمات آن از قبیل کرایه ماشین یا پول بنزین و امثال ذلک می باشد لذا اشکال ندارد «اجوبه الاستفتاآت، س 568»
کسی برای خواندن نماز پول دریافت نمی کند و گرفتن چنین پولی شرعا جایز نیست و حرام است .
اما گاهی برای برپایی نماز جماعت ؛هزینه هایی مثل ؛ هزینه رفت و آمد ؛ کرایه ماشین و...پرداخت می شود که این نیز بصورت کلی برای تمام ائمه جماعات نیست اکثر ائمه جماعات چیزی از مردم دریافت نمی کنند .ائمه جماعات در ادارات و کارخانه ها و حسینیه ها و منازل شخصی کرایه رفت و آمد را نه از مردم بلکه از همان بانی یعنی اداره و شرکت و یا شخص بانی دریافت می کنند.
نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که بالأخره عده ای از افراد در این راه هستند و بر خلاف تصور قالبی برخی اکثریت هیچ مبلغی از دولت دریافت نمی کنند و هزینه زندگی آنان با اندک شهریه ای که از طرف حوزه علمیه و مراجع به آنان پرداخت می کنند اداره می گردد برای تداوم این راه بالأخره باید هزینه های زندگی تأمین بشود چه اینکه از ابتدای تشکیل حوزه های علمیه این حمایت مردم بوده که این حرکت مردمی را بارور و شکوفاتر ساخته است.
نکته دیگر اینکه گرفتن این وجوه اگر از نظر اخلاقی حتی برای هزینه های رفت و آمد سؤال برانگیز باشد ما باید به این مسئله توجه کنیم که اخلاق وظایف هر کسی را با نگاه به خود او مشخص می کند مثلاً به انسان متمکن و دارا می گوید به مستمندان کمک کنید و به مستمندان می گوید تا جایی که می توانید دست به سوی کسی دراز نکنید، به کسی که قرض الحسنه داده می گوید چیزی زیادتر از قرضی که دادی دریافت نکن و به گیرنده می گوید چیزی روی قرضی که گرفتی بگذار و بعنوان هدیه بده، به جوانان می گوید به پیشکسوتان جامعه احترام بگذارید ولی به پیران می گوید توقع احترام و بلند شدن از کسی نداشته باشید بنابراین در این مورد نیز اخلاق به روحانی می گوید که حدالامکان هزینه های خود را از جای دیگر تأمین کن و برای اقامه نماز جماعت چیزی دریافت نکن ولی در عین حال به مردم نیز می گوید که هزینه های رفت و آمد کسی را که از راهی دور برای اقامه نماز جماعت به اینجا می آید تأمین کنید. و ما نباید با تمسک به حکم اخلاقی درباره فرد دیگر مسئولیت را از گردن خود ساقط کنیم.
بنابراین اولاً برای نماز کسی وجهی دریافت نمی کند و اخذ چنین پولی حرام است. ثانیاً اکثر روحانیت چیزی حتی بعنوان هزینه های رفت و آمد نیز دریافت نمی کنند مانند کسانی که در مساجد و حسینیه های عمومی نماز اقامه می کنند. ثالثاً در شرکتها و ادارات و منازل اگر نماز جماعت برپاشده و امام جماعت چیزی دریافت می کند بابت هزینه رفت و آمد است نه خود نماز. رابعا هزینه روزمره زندگی روحانیانی که در ادارات و کارهای اجرایی دولتی اشتغال ندارند باید به گونه ای تأمین شود که این راه تداوم داشته باشد چه اینکه تا کنون مردم از این قشر حمایت کرده اند.
البته این مسئله را با هدیه ای که در ماه رمضان و یا محرم مردم از بین خود برای روحانی جمع آوری می کنند اشتباه نگیرید در این موارد مردم از خود چیزی را بعنوان هدیه به روحانی پرداخت می کنند .

تشکر شده:

1 کاربر از fada به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: daygraph /

پاسخ ها

تشکر شده:

2 کاربر از idhal به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: javad098 / ramin1393 /

نقل قول از idhal
به ما چه؟؟؟؟
من با شما نبودم که! من با کسی بودم که این سوال براش پیش اومده
تشکر نکته خوبی بود....

پول بده یه قالب اختصاصی واس سایتت بزن البته اگه واقعا قراره ادامه بدی
امضاي کاربر :

برای ارتباط با ای دی @SirsLamy در تلگرام پ.م بدید ...

تشکر شده:

1 کاربر از daygraph به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: fada /

نقل قول از daygraph
تشکر نکته خوبی بود....

پول بده یه قالب اختصاصی واس سایتت بزن البته اگه واقعا قراره ادامه بدی

سلام ادامه میدم قالب اختصاصی است در فوتر هم ادرس طراحش است
سلام ادامه میدم قالب اختصاصی است در فوتر هم ادرس طراحش است
قالب زیاد قشنگی نیستا.
امضاي کاربر :
خـــــــــــــــــخ


با سلام به تمام خوانندگان عزیز,
من سید احمد حسینی(مدیر اسکینک و شیراز وب هاست) زاده شده از یکی روستاهای شیراز هستم.

(نام واقعی من = چس احمق کله گوسفندی)
من به دلیل اینکه در کودکی زیاد مورد تجاوز و فهش به ناموسم قرار گرفتم,
الان در این سن عادت کرده ام به دیگران توهین و فحش به ناموسشون بدم.

خواستم این متن رو بنویسم و بگم که از دست من ناراحت نشوید زیرا مشکل بی ناموسی و احمق بودن در من طبیعی است.
-----------------------------


شماره تماس من:
0939-349-8040هرگونه فهشی بدهید حق دارید.
-----------------------------
++باتشکر از شما++

براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.